cisco, güvenlik, ipucu, network, switch

Nagios ile Cisco Switch Monitörizasyonu

1. Genel Bakış

 

Nagios performans izleme uygulaması, switch, router, güvenlik duvarı gibi çeşitli ağ aygıtlarını izlemek ve aynı zamanda Linux / Windows sunucularının up / down durumu, CPU kullanımı, bellek kullanımını monitörize etmek için kullanılmaktadır. Switch performansının izlemesi veya router’ın up / down durumu ya da daha fazlası için de idealdir. Ağda işler kötüye gittiğinde ya da düzeldiklerinde uyarıyla bilgilendirme yapabilir.

Bu yazıda, SNMP protokolünde çalışan bazı Nagios eklentilerini kullanarak Cisco switch’lerin Nagios performans izleme uygulamasıyla nasıl izleneceğini göreceğiz.

 

2. Gereksinimler

 

RHEL / CentOS 7 Linux sunucuyu kurduğunuzu ve düzgün çalıştırdığınızı varsayalım.

 

3. SNMP’yi Yapılandırma

 

Öncelikle, Cisco switch’e giriş yaparak 10.0.0.10 IP adresini erişim kontrol listesine eklememiz gerekiyor. SNMP server community değerini daha önceki örneklerimizde olduğu gibi yine “T@s9aMon” olarak yapılandıralım.

 

 

Cisco switch üzerindeki SNMP sunucusunun düzgün ve yapılandırıldığını test etmek için Nagios sunucusunda oturum açarak aşağıdaki snmpwalk komutunu çalışalım. Aşağıdaki komutta Cisco switch IP adresinin 10.0.0.1 olduğu varsayılmıştır.

 

 

4. Nagios Eklentisini İndirin ve Test Edin

 

Nagios ile bir Cisco switch’i monitörize etmek için iki Nagios eklentisine ihtiyacımız var. Bu iki eklentiyi Nagios Exchange web sitesinden veya doğrudan buradan indirebilirsiniz, check_cisco_switch ve check_cisco. İndirdikten sonra, bu iki eklentileri “/ usr / local / nagios / libexec” adresindeki Nagios eklenti dizinine kopyalamanız gerekir.

Cisco switch’in güç kaynağı durumunu, fan durumunu, CPU kullanımını ve hafıza kullanımını izlemek için “check_cisco_switch.pl” adlı eklentiyi kullanacağız. Bu eklenti ile Cisco switch’in up / down durumunu takip etmek mümkün, ancak bunun yerine daha kapsamlı bir çıktı sağladığı için  “check_cisco.pl” eklentisini kullanacağız.

Bu iki eklentiyi test etmek için “/ usr / local / nagios / libexec” dizinine gidelim, ancak önce gerekli bir perl-Net-SNMP paketini kurmamız gerekiyor.

 

 

Şimdi Cisco switch’in fan durumunu izlemek için “check_cisco_switch.pl” eklentisini kullanalım.

 

 

Güç kaynağını izlemek için ps parametresini kullanıyoruz.

 

 

CPU kullanımını kontrol için aşağıdaki gibi kullanıyoruz.

 

 

Hafıza kullanımı için de aşağıdaki gibi kullanıyoruz.

 

 

Cisco switch’s arabirimleri icin de kullanmamız mümkün fakat daha kapsamlı bilgi sunması için “check_cisco.pl” eklentisini kullanacağız.

 

 

İkinci eklentiyi çalışırabilmemiz için gerekli net-snmp-utils paketini kurmamız gerekiyor.

 

5. Host ve Service Gruplarının Tanımlanması

 

Yapılandırmamızı aşağıdaki gibi dizinler içine yerleştirirsek biraz daha derli toplu olacaktır.

 

 

Bu yeni yapılandırma ile servisi yeniden başlatalım.

 

 

Tüm Cisco switch’leri gruplamak adına “/ usr / local / nagios / tanergunal / hostgroups” dizinine giderek “cisco-switches.cfg” dosyasını oluşturun ve aşağıdaki define kısmını dosyaya yazın.

 

Şimdi de bellek kullanımı, cpu kullanımı, cihaz fanı, cihaz güç kaynağı ve cisco-arabirim durumunu kontrol etmek amacıyla servis gruplarını oluşturacağız. “/ usr / local / nagios / tanergunal / hostgroups” dizinine giderek  cisco-services.cfg isimli yapılandırma dosyasını oluşturalım ve içine aşağıdakileri yazalım.

 

 

6. Nagios Komutlarının Tanımlanması

 

Kurduğumuz iki eklentiyi kullanarak komut tanımlamalarımızı yapacağız. Güç kaynağının durumunu, fan durumunu, CPU kullanımını ve bir Cisco switch’in hafıza kullanımını izlemek için aşağıdaki komutu tanımlayalım.

 

7. Host ve Servislerin Tanımlanması

 

Host grubu, servis grupları ve komutlarını tanımladıktan sonra, test etmek için Cisco switch tanımlayalım. Bu test switch’i üzerinde host up / down durumunu ve ping, CPU kullanımı, bellek kullanımı ve iki arabirimin (F0/1 ve F0/2)  up / down durumu gibi bazı hizmetleri izleyeceğiz.

 

 

Şimdi Nagios servisini yeniden başlatalım.

 

 

Nagios Core’un web arayüzüne gittiğimizde  “Test-Switch01” ve altındaki servisleri aşağıdaki gibi göreceğiz.

 

 

Host’ları görmek için, All Host Groups’a tıklayın

 

 

Servis gruplarını görüntüleyin.

 

8. Sonuç

 

Tebrikler, performans izleme, ağ izleme ve sunucu izleme araçlarından biri olan Nagios’un kurulumunu ve yapılandırmasını başarı ile tamamladınız. Umarım rehberimiz yardımcı olur. Soru ve önerileriniz olursa iletebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: